Home Mens Wear Men’s Fashion Editorial – Quarantine time in Prague
Men’s Fashion Editorial – Quarantine time in Prague

Men’s Fashion Editorial – Quarantine time in Prague

226
0

PHOTOGRAPHY CREDITS:
Photographer: Lydia Vycitalova
IG: http://instagram.com/lydie_megaton
FB: https://www.facebook.com/lydie666
WB: https://www.lydiavycitalova.com
Model: Karel Struhy
IG: https://www.instagram.com/karelstruhy

Píše se rok 2020. Kdyby jste mi před pár lety řekli, co všechno nás v roce 2020 čeká, hodně pravděpodobně bych vám odvětil, že jsou to velmi odvážné prognózy. Ostatně, podobné milníky jsme zde už měli. Namátkou si vybavuji rok 2000 či 2012. Divím se, že jsme to sem vůbec doklepali po všech těch předpovědích, co tenkrát zaznívali éterem. Pohromy, potopy, nemoci, kolapsy…u name it…zkrátka bylo to s náma nahnutý.

Ani už nevím, jaké byly předpovědi na rok 2020, ale jsem si celkem jistý, že nikdo netušil, jak důležitým se stane oční kontakt. Ten všeříkající pohled. Kdy termíny jako ¨skálopevný pohled¨, ¨bez mrknutí oka¨ a ¨pohled z očí do očí¨ nabydou nový význam. Ano, rok 2020 je Rok Roušek. Všichni je šijí. Médii zaznívá ¨kdo nešije s náma, šije proti nám¨. Šijou staří i mladí. Lidé se předhánějí, kdo přijde s nejoriginálnějším a přitom funkčním střihem. Klade se důraz na barvy a použitý materiál. Někde dokonce nosí i roušky, které vypadají jako jeden kus oblečení. Pokud si potrpíte na různé technické vychytávky, není problém sehnat roušky s filtrem či dvěma. Velké oděvní firmy už začaly připravovat kolekce na podzim/zimu a prý se máme na co těšit..Má to bohužel i svá negativa. Například výrobci rtěnek hromadně přicházejí o práci a z jejich řad se začínají formovat první odbory a vznikají první protestní transparenty.
Ale jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré. Třeba takoví Číňani už si nemusí brát roušku kvůli zamořenému ovzduší. V jejich hlavních městech je najednou dýchatelno a když přimhouříte oči, tak jsou vidět i ze satelitních snímků. Nebo pokud zrovna nejste velkými fanoušky přílišného osobního kontaktu, větších skupin lidí či řízení automobilu s odkrytým obličejem, tak to vypadá, že rok 2020 bude vaším šťastným rokem.

Karanténa sice vrátila a donutila zůstat většinu lidí ve svých domovech, zavřela školy, dostala auta z ulic a letadla z oblohy, ale na oplátku jsme dostali rodiny trávící více času dohromady ( navzdory unuděným ratolestem a vynervovaných rodičů), čistější vzduch bez splodin z aut , letadel a továren a v neposlední řadě zvířata vracející se do míst, kde to ještě před nedávnem bylo nemyslitelné. Zdá se, že příroda si našla cestu, jako ostatně vždycky. A teď je na nás, jestli zvládneme držet krok.

ENGLISH VERSION

It’s 2020. If you would tell me few years ago what was gonna happen to us in 2020 , i would most probably replied to you, that those are very brave predictions. Besides we’ve already had similar milestones. To name few year 2000 or 2012. I’m surprised that we made it after all those horrific forecasts. Disasters, floods, diseases, collapse you name it.. Well it wasn’t a bright future for us at all. However i can’t think of any forecasts for 2020 but I’m pretty sure, that nobody knew how important the eye contact will become. When terms like „rock-solid gaze“, „without the blink of an eye“ and „eye to eye look“ will gain a new meaning. Yes, year 2020 is a year of FACE MASKS. Everybody are sewing them now. „Who doesn’t sew with us, sews against us“ resonates everywhere. Young ones, old ones , it doesn’t matter, everybody sew…People are competing who will provide the most original yet functional design. Colors, materials and shapes are chosen very carefully. Some places people wear face masks, that look like the whole piece of clothing. If you are about some tech details you can get face covers with filter or two..

Big fashion brands are completing new collections for autumn/winter and word has it, its going to be exciting. Unfortunately there is a downside too. For example lipstick manufacturers are loosing jobs and first labor unions are being formed from their ranks.

As they say, everything is wrong for something good. Those Chinese fellas don’t have to wear face masks due to the air pollution anymore. They can breathe within their capital cities and if you turn a blind eye to it then you might even see them from orbit. Or perhaps you don’t fancy a human contact , big groups of people or driving a car without a face mask then year 2020 will be your lucky one.

Although quarantine have forced to stay most of the people in their households, kids out of schools, cars off the streets and planes off the skies BUT we got families spending more time together with their bored kids and stressed out parents included, cleaner air without the fumes and pollution made by cars, planes and factories and finally animals coming back to places where you would least expected them. Seems like a nature has found its way. It always does. And now it is upon us if we can keep up.

Credit: Karel Struhy

Men's Fashion Editorial - Quarantine time in Prague

Men’s Fashion Editorial – Quarantine time in Prague
AVAILABLE FOR PRINT – 2 COPIES

Full Color, Glossy Finish – 8.5×11 INCHES
Additional Prints $10 Each
Free Shipping in the USA, $10 International Shipping

CLICK HERE TO ORDER

(226)